Cesta harmónie

Dnes by som sa chcel venovať téme, ktorá sa týka nás všetkých. Agresivita vo svete stúpa. Vojnové konflikty, sú hrotené extrémistami. Kedy sme prestali spolupracovať a miesto toho bojovať? Prečo niekomu tak veľmi záleží na tom, aby vznikali konflikty? Kým sme sa stali? Pomaly si závidíme aj choroby.

ch.jpg

Je to už pár rokov, čo som navštevoval tréningy aikida. Práve zakladateľ aikida, Ó-sensei Morihei Ueshiba uprednostňoval mierumilovnú cestu životom.

Význam slova Aikido sa dá voľne preložiť ako cesta harmónie energie (Ai – harmónia, jednota; Ki – energia, duch; Do – cesta). Je syntézou pôvodných bojových umení (aiki jutsu, ju jutsu, ken jutsu, daito ryu, yagyu, a mnoho ďalších), z ktorých boli vynechané pôvodné smrtiace prvky. Je typické najmä stratégiou obrany založenej na neinvazívnom odvrátení útoku a následnom zabránení ďalšej konfrontácii (väčšinou formou znehybnenia útočníka tzv. „pákou“ na lokálne miesto). Myšlienkou aikida je neagresivita, ktorá vníma boj len ako poslednú formu riešenia konfliktov. Na rozdiel od ostatných bojových umení má aikido chrániť zdravie nielen obrancu, ale aj útočníka. Cvičenie tohto bojového umenia má rozvíjať cvičiaceho jedinca po fyzickej aj psychickej stránke.

aikido-contact.jpg

Práve neagresívne riešenie konfliktov, nám v dnešnej dobe veľmi chýba.

„Zraniť protivníka znamená zraniť seba. Kontrolovať agresiu bez zranenia je pravým umením mieru.“ – Morihei Ueshiba

Všetko však začína u každého zvlášť. Nikto iný ti neprinesie mier. My sami musíme zmeniť myslenie. Myseľ sa dá ľahko ovládať. Nie je väčšieho bohatstva, ako pokojná myseľ. Preto aj v tom najhoršom okamihu, môžeme myslieť pozitívne. Netreba strácať vnútorný pokoj. Ani vtedy, keď sa nedarí.

ch1

„Zlyhanie je kľúčom k úspechu. Každá chyba nás niečo naučí.“ – Morihei Ueshiba.

Každý jeden človek, ktorý sa stal úspešným, hovorí viac o zlyhaní ako o úspechu. Niečo na tom bude. Vážil by si si úspechu, ak by za ním nebola snaha? Ak by si neobetoval možno aj všetko čo máš? Všetko čo máš je ČAS! Jedine čas je obmedzený. Nevieme kedy to príde. Nevieme koľko máme ešte času. Preto musíme každý deň vytvoriť niečo nové. Určite chcem vytvoriť odkaz, ktorý bude žiť ďalej. Verím však, že ešte mám veľa času.

Žiadam ťa o jediné. Vytváraj mier okolo seba. Nezapájaj sa do politických konfliktov a davových psychóz. Média sú mocné. Nenechaj si ovládnuť myseľ. Bojuj mierom proti agresivite. Vyhýbaj sa negatívnym ľudom. Výsledok? Šťastnejšie dni, lepší spánok, dokonalé zdravie. Je to len na tebe! Kontroluj výsledok a ži kľudný život.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s