Rešpektujú alebo sa boja?

Každému z nás sa v živote, môže stať, že sa dostane do pozície, kedy bude mať podriadených alebo skupinku, ktorú bude viesť.

Existujú dve skupiny nadriadených.

resp2

Šéf – má podriadených, ktorí urobia to, čo majú. Je to zvyčajne človek, ktorému neveria podriadení, ale vrchnosť ho odmení. Je to preto, lebo vždy je všetko spravené. Málo, ktorý podriadený si sním vytvára priateľský vzťah. Sú k nemu odmeraní.

Prečo je vždy, všetko spravené? Najväčšia motivácia do práce, je STRACH. Podriadení sa boja neurobiť, čo majú. Šéf z pravidla, ťaží z tvrdej práce podriadených. Sám nič poriadne neurobí a ani sa do práce neženie. Rád sa drží pravidiel a nikdy neriskuje, aby nestratil dobré meno.

Šéfa väčšinou potopia podriadení. Prahne natoľko po uznaní a odmenách vrchnosti, že tlačí na podriadených. Aj ten najlojálnejší z nich, skôr či neskôr začne hádzať polená pod nohy šéfovi. Dotlačil ho tam sám! Zabúda presne na to isté, ako politici a vrchnosti štátov. Ten hore potrebuje nás, nie my jeho!

resp1

Líder – má podriadených, ktorí urobia to, čo majú. Prvá veta je podobná, ale to je tak všetko. Je to zvyčajne človek, ktorému veria podriadení a vrchnosť ho odmieňa. Vždy je všetko spravené a veľa krát lepšie, ako sa očakávalo. Kolektíve je obľúbený.

Prečo je vždy, všetko spravené? Podriadení, majú pocit rovnosti a rešpektujú jeho pokyny. Snažia sa podať skvelý výkon. Je to podmienené tým, že nechcú oslabovať tím. Líder, často priloží ruku k dielu a všetko riadi za chodu. Nečaká na výsledky. Podriadení, cítia jeho prítomnosť a sú k nemu lojálny.

Podriadení, vnímajú všetko. Preto, každý nadriadený, musí byť najprv podriadený, aby sa vedel vžiť do ich kože. Šéfom sa stane skôr ten, ktorý bol nedocenený počas rokov, kedy bol podriadeným. Využije to, ako možnosť, vydobiť si falošný pocit „uznania“.

„Nikdy netlač lojálneho človeka do bodu, kedy mu je to jedno.“

resp4

Lojálnosť podľa Wikipédie:

  • (často prehnaná) vernosť, oddanosť režimu, zriadeniu, vládnucej vrstve/osobe

  • spoľahlivosť a znášanlivosť vo vzťahu k niekomu, vernosť

  • kladnosť, nestrannosť, súhlastnosť

Koniec, koncov je výber na tebe. Vyberaj s rozumom. Pravdaže sa oba prípady, môžu rýchlo zmeniť v opak. ŠÉF-STRACH/LÍDER-LOJÁLNOSŤ.

resp31.jpg

Dnes, máme nový rok. Prajem vám všetkým, aby sa splnilo všetko, o čo budete bojovať. Ďakujem, za mnohých fanúšikov a verím, že vás bude stále viac.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s