Súťažím, súťažíš, súťažíme

Súťažím, súťažíš, súťažíme

Článok na vyžiadanie Edit a pod ním, aktualizácia MFT 28.

Ísť na súťaž je jednoduché, ale predchádza jej tvrdá príprava. Dnes si povieme niečo o príprave.

Za ten čas, čo cvičím som sa zúčastnil súťaží, vo viacerých športoch. Začal som pretláčaním (armwrestlingom), neskôr to bol Crossfit, rugby a niekoľko súťaží v armáde. Samotná súťaž, je iba vyvrcholenie a otestovanie prípravy. Nájdeš svoje slabé stránky a v ďalších tréningoch sa ich snažíš odstrániť.

Prvým krokom musí byť, určenie si súťaže a zistenie, čo všetko obnáša súťaženie. Vtedy máš možnosť sa rozhodnúť či to všetko, hodláš podstúpiť. Každý šport je špecifický a tak, treba špecificky trénovať.

Druhý dôležitý krok, tréningový program. Musí byť postavený tak, aby rozvíjal všetky potrebné aspekty. Často sa stane, že budeš trénovať z donútenia, pretože proste musíš, ak chceš byť vo forme na súťaž. V tomto, bolo rugby ideálne. Trénoval celý tím a to bolo motivujúce. Ak nesúťažíš v tímovom športe, tak je dobré si nájsť tréningového partnera. Najlepšie, ak sa tiež chystá na súťaž v športe, ktorom chceš súťažiť aj ty.

Tretí nemenej dôležitý, ako prvé dva je strava. Priam si vyžaduje, aby každé sústo, ktoré dáš do úst, ladilo s tréningom a tvojím cieľom. Maj však na pamäti, že sa dá jesť zdravo a zároveň chutne. Na internete, nájdeš kopu blogov alebo stránok, ktoré sa touto tématikou zaoberajú. Ak ti niekto povie, že strava nie je dôležitá, tak klame. Treba naplánovať aj jedálniček. Najmenej hodinu a pol pred tréningom, nejesť ťažké jedlá a hlavne silno korenené. Napríklad také cesnakové jedlo, môže spôsobiť dosť nepríjemné grganie. A to si nechceš grgať pod nos, ver mi. Ďalej sa vyvaruj mliečnym výrobkom. Nebudem písať či jesť tri krát, alebo desať krát za deň. Jedz, ako vyhovuje tebe. Taktiež, ak cvičíš dlhšiu dobu, nezabudni na suplementáciu. Hlavne vitamíny, minerály, BCAA a iné bielkovinové doplnky. Nemusíš mať vždy po ruke jedlo, a tak siahneš po doplnku, ktorý telo akurát potrebuje. Všetko nájdeš na internete alebo sa poraď s niekým, kto sa do toho vyzná. Pre mňa, sú jasnou voľbou tieto: Aminokyseliny, Omega 3, vitamín C, Synephrine, Kofeín (káva, zelený čaj, monster zero alebo tabletková forma), občas Proteín. Dôležité sú zvýraznené.

Štvrtý krok alebo v tomto prípade aspekt. Psychická motivácia, zohráva úlohu, ktorá ťa udrží, takzvane nažive. Hlavne tvoj cieľ. Musíš byť posadnutý tým, čo chceš dokázať. Budú sa ťa pýtať, prečo to všetko robíš. Nebudú tomu chápať, prečo sa týraš, ale ty sa netýraš. Pre teba to je dôležité a napĺňa ťa to. Predsa ide o tvoj cieľ a ľudia chápu len tomu, čo chcú. Často budeš zničený a tvoje telo nebude chcieť vstať z postele, ale predsa ideš ďalej. Lebo ťa napĺňa. Naposledy som dokázal z mojej slabiny, urobiť silnú stránku. Kvôli súťaži Military Skills, na ktorú som ani nechcel ísť, ale teraz zvažujem, že sa zúčastním znova. Teším sa z druhého miesta, ale viem, že ak postavíme ďalší skvelý tím, môžeme vyhrať. Motivácia zohrávala dôležitú úlohu. Mojím cieľom bolo, nebyť najhorší v tíme, čo sa aj podarilo. Tvojou úlohou je, stanoviť si správnu motiváciu.

Teraz zhruba vieš, čo obnáša súťaženie. Nie je to nič ľahké. Spoj všetky tieto kroky alebo aspekty, nazvi to ako chceš, ale musí všetko spolu hrať. Pamätaj nechoď vyhrať hneď prvú súťaž. Tréning je jedna vec, ale súťaž, to je úplne iná dimenzia. Či už samotným výkonom, alebo atmosférou, pocitmi a záťažou na telo.

MFT 28

Skončil som tréningový plán a teraz viem, ktoré cviky nechám, a ktoré nebudem cvičiť. Bol to celkom fajn program. Taktiež som sa dozvedel niečo nové o svojom tele. Ako reaguje na určité cviky alebo, čo mi nedovoľuje cvičiť moje telo, vďaka predošlému zraneniu, čo som písal aj pred tým. Tento týždeň si vytváram nový program a pokračujem ďalej. Hlavne spojím tréning ramien a nôh, ktoré budú vždy v stredu. Hlavne pre to, že nohy boli v piatok a to mi nevyhovovalo. Rád totiž behávam cez víkend.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s